  • BZX55C22
BZX55C22
advertisement
Manufacturer No:
BZX55C22
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX55C22
Datasheet:
BZX55C22
Purchasing and Inquiry
BZX55C22 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 100nA @ 17V is required.Reverse leakage currents can reach 100nA.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 22V.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 18mA.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.3V @ 100mA is provided.
BZX55C22 Features
reverse leakage current of 100nA @ 17V
100nA @ 17V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 18mA
BZX55C22 Applications
There are a lot of ON Semiconductor BZX55C22 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX55C22
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to BZX55C22.
    Select All
  • Mount
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-35
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Tolerance
    ±6%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    22V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Base Part Number
    BZX55C22
  • Impedance
    55Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 17V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 100mA
  • Power - Max
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    55Ohms
  • Test Current
    5mA
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    22V
  • Zener Voltage
    22.05V
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    18mA