  • BZX384-B3V6,115
BZX384-B3V6,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX384-B3V6,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX384-B3V6,115
Datasheet:
BZX384-B3V6,115
Purchasing and Inquiry
BZX384-B3V6,115 Overview
A reverse leakage current of 5μA @ 1V is required to supply this electrical device.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 2% is set.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.1.1V @ 100mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZX384-B3V6,115 Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX384-B3V6,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX384-B3V6,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX384-B3V6,115
  • Working Test Current
    5mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±2%
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX384B3V6
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.3W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    300mW
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Reference Voltage
    3.6V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.6V
  • Voltage Tol-Max
    2%