  • BZX384-B12,115
BZX384-B12,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX384-B12,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX384-B12,115
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
BZX384-B12,115
Purchasing and Inquiry
BZX384-B12,115 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 100nA @ 8V is required.Tol is the maximum voltage that can be supplied (2%).In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device must be operated with the working test voltage set to 5mA.This value reaches 1.1V @ 100mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZX384-B12,115 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX384-B12,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX384-B12,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX384-B12,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX384B12
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    PNP
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.3W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    300mW
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Reference Voltage
    12V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    12V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA