  • BZW50-12B
BZW50-12B
advertisement
Manufacturer No:
BZW50-12B
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-BZW50-12B
Package:
R6, Axial
Datasheet:
BZW50-12B
Description:
TVS DIODE 12VWM 28VC R6
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZW50-12B
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to BZW50-12B.
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    R6, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    BZW50, TRANSIL™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Capacitance
    18.5nF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    5kW
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    BZW50
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    6.5W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    2143A 2.143kA 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Clamping Voltage
    28V
  • Peak Pulse Current
    2.143kA
  • Reverse Standoff Voltage
    12V
  • Max Surge Current
    227A
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    13.3V
  • Capacitance @ Frequency
    9250pF @ 1MHz
  • Reverse Breakdown Voltage
    13.3V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W
  • Max Breakdown Voltage
    13.3V
  • Diameter
    9.1mm
  • Height
    9.1mm
  • Length
    9.1mm
  • Width
    9.1mm