  • BZW06-273 A0G
BZW06-273 A0G
advertisement
Manufacturer No:
BZW06-273 A0G
HK JDW NO:
799-BZW06-273 A0G
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
BZW06-273 A0G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZW06-273 A0G
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-204AC (DO-15)
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    BZW06
  • Part Status
    Active
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    304V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    7.1A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    564V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    273V