  • BZW03D24-TR
BZW03D24-TR
advertisement
Manufacturer No:
BZW03D24-TR
HK JDW NO:
884-BZW03D24-TR
Package:
SOD-64, Axial
Datasheet:
BZW03D24-TR
Description:
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE 3.5Ohm ±10% 24V 2μA @ 17.2V -65°C~175°C 1.85W 2 Terminations AVALANCHE SOD-64, Axial
Step5Bar-code shipping tag
BZW03D24-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Impedance
    3.5Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 17.2V
  • Power Dissipation
    6W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    50μA
  • Impedance-Max
    3.5Ohm
  • Zener Voltage
    24V
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    1000W
  • Breakdown Voltage-Min
    34.6V
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    SOD-64, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.85W