  • BZV90-C24,115
BZV90-C24,115
advertisement
Manufacturer No:
BZV90-C24,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZV90-C24,115
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
BZV90-C24,115
Purchasing and Inquiry
BZV90-C24,115 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 50nA @ 16.8V.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 24V.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.As the voltage (Temp Coeff) reaches its maximum value, it reaches 22mV/°C.For operation, diode reaches 1V @ 50mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZV90-C24,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 16.8V
50nA @ 16.8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZV90-C24,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZV90-C24,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZV90-C24,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BZV90C24
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1.5W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 16.8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 50mA
  • Case Connection
    CATHODE
  • Power - Max
    1.5W
  • Impedance-Max
    70Ohm
  • Reference Voltage
    24.2V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    24V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Reverse Current-Max
    0.05μA
  • Voltage Temp Coeff-Max
    22mV/°C