  • BZV55C33-TP
BZV55C33-TP
advertisement
Manufacturer No:
BZV55C33-TP
HK JDW NO:
543-BZV55C33-TP
Package:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Datasheet:
BZV55C33-TP
Purchasing and Inquiry
BZV55C33-TP Overview
A reverse leakage current of 100nA @ 24V is required to supply this electrical device.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 33V.This device must be operated with the working test voltage set to 5mA.Zener single diode reaches 1.5V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZV55C33-TP Features
reverse leakage current of 100nA @ 24V
100nA @ 24V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZV55C33-TP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co BZV55C33-TP applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZV55C33-TP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    BZV55C33
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-LELF-R2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 24V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Reference Voltage
    33V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    33V
  • Working Test Current
    5mA