  • BZV55-C68,135
BZV55-C68,135
advertisement
Manufacturer No:
BZV55-C68,135
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZV55-C68,135
Datasheet:
BZV55-C68,135
Purchasing and Inquiry
BZV55-C68,135 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 50nA @ 47.6V.A voltage of 5% is considered to be the maximum that can be output (Tol).A maximum reverse leakage current of 50nA is observed.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZV55-C68,135 Features
reverse leakage current of 50nA @ 47.6V
50nA @ 47.6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
BZV55-C68,135 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZV55-C68,135 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZV55-C68,135
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Base Part Number
    BZV55C68
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    240Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 47.6V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    240Ohm
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    68V
  • Zener Voltage
    68V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%