  • BZV55-B6V8,115
BZV55-B6V8,115
advertisement
Manufacturer No:
BZV55-B6V8,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZV55-B6V8,115
Datasheet:
BZV55-B6V8,115
Purchasing and Inquiry
BZV55-B6V8,115 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 2μA @ 4V.Voltage (Tol) 2% is the maximum possible.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.8VV.This device must be operated with the working test voltage set to 5mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.
BZV55-B6V8,115 Features
reverse leakage current of 2μA @ 4V
2μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZV55-B6V8,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZV55-B6V8,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZV55-B6V8,115
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    NPN
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.4W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.8V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA