  • BZV55-B68,135
BZV55-B68,135
advertisement
Manufacturer No:
BZV55-B68,135
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZV55-B68,135
Datasheet:
BZV55-B68,135
Purchasing and Inquiry
BZV55-B68,135 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 50nA @ 47.6V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 2%.A maximum reverse leakage current is reached at 50nA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.
BZV55-B68,135 Features
reverse leakage current of 50nA @ 47.6V
50nA @ 47.6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
BZV55-B68,135 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZV55-B68,135 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZV55-B68,135
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    240Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 47.6V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    240Ohm
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    68V
  • Zener Voltage
    68V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%