  • BZV49-C10,115
BZV49-C10,115
advertisement
Manufacturer No:
BZV49-C10,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZV49-C10,115
Package:
TO-243AA
Datasheet:
BZV49-C10,115
Purchasing and Inquiry
BZV49-C10,115 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 200nA @ 7V.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 10V.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.When the voltage (Temp Coeff) reaches diodes peak, diode reaches 8mV/°C.For operation, diode reaches 1V @ 50mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZV49-C10,115 Features
reverse leakage current of 200nA @ 7V
200nA @ 7V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZV49-C10,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZV49-C10,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZV49-C10,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-243AA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BZV49-C10
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200nA @ 7V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 50mA
  • Case Connection
    CATHODE
  • Power - Max
    1W
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Reference Voltage
    10V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    10V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Reverse Current-Max
    0.2μA
  • Voltage Temp Coeff-Max
    8mV/°C