  • BZT585B3V6TQ-7
BZT585B3V6TQ-7
advertisement
Manufacturer No:
BZT585B3V6TQ-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZT585B3V6TQ-7
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE 90Ohm ±2% 5μA @ 1V -65°C~150°C TJ SC-79, SOD-523
Quantity:
In Stock : 3440
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BZT585B3V6TQ-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    350mW
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.6V