  • BZT585B12TQ-7
BZT585B12TQ-7
advertisement
Manufacturer No:
BZT585B12TQ-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZT585B12TQ-7
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE 10Ohm ±2% 100nA @ 8V -65°C~150°C TJ 2 Terminations ZENER SC-79, SOD-523
Step5Bar-code shipping tag
BZT585B12TQ-7
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.35W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    350mW
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    12V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    12V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    8V
  • Working Test Current
    5mA
  • Reverse Current-Max
    0.1μA
  • Dynamic Impedance-Max
    10Ohm
  • Reverse Test Voltage
    8V
  • Voltage Temp Coeff-Max
    9.5mV/°C
  • Knee Impedance-Max
    150Ohm