  • BZT55B3V9 L1G
BZT55B3V9 L1G
advertisement
Manufacturer No:
BZT55B3V9 L1G
HK JDW NO:
799-BZT55B3V9 L1G
Package:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Datasheet:
BZT55B3V9 L1G
Description:
ZENER DIODE 85Ohm ±2% 2μA @ 1V -65°C~175°C TJ DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Step5Bar-code shipping tag
BZT55B3V9 L1G
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 10mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    85Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.9V