  • BZT52H-C62,115
BZT52H-C62,115
advertisement
Manufacturer No:
BZT52H-C62,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZT52H-C62,115
Package:
SOD-123F
Datasheet:
BZT52H-C62,115
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZT52H-C62,115
    Select All
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    62V
  • Voltage Tol-Max
    6.45%
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TA
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±5%
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Form
    FLAT
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZT52H-C62
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.375W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 43.4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    375mW
  • Impedance-Max
    140Ohm
  • Reference Voltage
    62V