  • BZT52H-C24,115
BZT52H-C24,115
advertisement
Manufacturer No:
BZT52H-C24,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZT52H-C24,115
Package:
SOD-123F
Datasheet:
BZT52H-C24,115
Purchasing and Inquiry
BZT52H-C24,115 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 50nA @ 16.8V is required.Voltage (Tol) is limited to 5.79%.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.Working test voltage should be set to 5mA for this device to operate.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZT52H-C24,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 16.8V
50nA @ 16.8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZT52H-C24,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZT52H-C24,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52H-C24,115
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TA
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±5%
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Form
    FLAT
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZT52H-C24
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.375W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 16.8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    375mW
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Reference Voltage
    24.2V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    24V
  • Voltage Tol-Max
    5.79%
  • Working Test Current
    5mA