  • BZT52C6V8-13-F
BZT52C6V8-13-F
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C6V8-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZT52C6V8-13-F
Package:
SOD-123
Datasheet:
BZT52C6V8-13-F
Purchasing and Inquiry
BZT52C6V8-13-F Overview
A reverse leakage current of 2μA @ 4V is required to supply this electrical device.A maximum reverse leakage current of 2μA is observed.As it has a zener current of 2μA, it has a tremendous amount of design flexibility.4.5mV/°C is reached when the temperature coefficient (Temp Coeff) reaches its maximum.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.Zener single diode is recommended that this device be reversed polarZener single diodey tested at 4V.In order to ensure full functionality of this device, it is recommended that the reverse voltage be 2μA.
BZT52C6V8-13-F Features
reverse leakage current of 2μA @ 4V
2μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
the zener current of 2μA
BZT52C6V8-13-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZT52C6V8-13-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C6V8-13-F
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2002
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
  • Reference Standard
    AEC-Q101
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 4V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Peak Reverse Current
    2μA
  • Voltage Tolerance
    5.88%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
  • Reverse Test Voltage
    4V
  • Voltage Temp Coeff-Max
    4.5mV/°C
  • Height
    1.35mm
  • Length
    3.85mm
  • Width
    1.7mm