  • BZT52C6V2-7-F
BZT52C6V2-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C6V2-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZT52C6V2-7-F
Package:
SOD-123
Datasheet:
BZT52C6V2-7-F
Purchasing and Inquiry
BZT52C6V2-7-F Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 3μA @ 4V.Voltage (Tol) is limited to 6.45%.A maximum reverse leakage current of 3μA is observed.A zener current of 5mA makes it highly flexible in terms of design.When the voltage (Temp Coeff) reaches its maximum, it reaches 3.7mV/°C.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.This device functions best with a peak reverse voltage of 3μA.
BZT52C6V2-7-F Features
reverse leakage current of 3μA @ 4V
3μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
the zener current of 5mA
BZT52C6V2-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZT52C6V2-7-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C6V2-7-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    10.007382mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    6.2V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    BZT52C6V2
  • Pin Count
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    6.2V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    10Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 4V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Output Current
    40mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Forward Current
    10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    6.2V
  • Voltage Tol-Max
    6.45%
  • Peak Reverse Current
    3μA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Reverse Voltage
    4V
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    5mA
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Voltage Temp Coeff-Max
    3.7mV/°C
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.85mm
  • Width
    1.7mm