  • BZT52C3V3S-7-F
BZT52C3V3S-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C3V3S-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZT52C3V3S-7-F
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
BZT52C3V3S-7-F
Purchasing and Inquiry
BZT52C3V3S-7-F Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 5μA @ 1V.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.5μA is the maximum reverse leakage current.Design flexibility is enhanced by its zener current of 5mA.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).For full functionality, this device should have a reverse voltage peak of 5μA.
BZT52C3V3S-7-F Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 5mA
BZT52C3V3S-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZT52C3V3S-7-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C3V3S-7-F
  • Tolerance
    ±6%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    3.3V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZT52C3V3
    1
  • Working Voltage
    3.3V
  • Impedance
    95Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Output Current
    50mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Forward Current
    10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    95Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.3V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    3.3V
  • Voltage Tol-Max
    6.06%
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Reverse Voltage
    1V
  • Zener Current
    5mA
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Height
    1.2mm
  • Length
    1.8mm
  • Width
    1.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
  • Weight
    4.904468mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C