  • BZT52C2V4-7-F
BZT52C2V4-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C2V4-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZT52C2V4-7-F
Datasheet:
BZT52C2V4-7-F
Purchasing and Inquiry
BZT52C2V4-7-F Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50μA @ 1V is required.Voltage (Tol) is limited to 8.33%.50μA is the maximum reverse leakage current.A zener current of 5mA makes it highly flexible in terms of design.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.Reverse test voltages of 1V are recommended for maximum functionality.For this device to operate properly, a peak reverse voltage of 50μA is recommended.
BZT52C2V4-7-F Features
reverse leakage current of 50μA @ 1V
50μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50μA
the zener current of 5mA
BZT52C2V4-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZT52C2V4-7-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C2V4-7-F
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    SOD-123
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    10.007382mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Tolerance
    ±8%
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    2.4V
  • Max Power Dissipation
    500mW
    GULL WING
  • Base Part Number
    BZT52C2V4
  • Pin Count
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    2.4V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    100Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Output Current
    50mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    2.4V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    2.4V
  • Voltage Tol-Max
    8.33%
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Voltage Tolerance
    8%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    5mA
  • Reverse Test Voltage
    1V
  • Height
    1.35mm
  • Length
    2.85mm
  • Width
    1.7mm