  • BZT52C20-E3-08
BZT52C20-E3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C20-E3-08
HK JDW NO:
884-BZT52C20-E3-08
Package:
SOD-123
Datasheet:
BZT52C20-E3-08
Description:
ZENER DIODE 20Ohm ±5% 100nA @ 15V -55°C~150°C 2 Terminations ZENER SOD-123
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C20-E3-08
  • Reference Voltage
    20V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    20V
  • Voltage Tol-Max
    6%
  • Working Test Current
    5mA
  • Dynamic Impedance-Max
    50Ohm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±5%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 15V
  • Power - Max
    410mW
  • Impedance-Max
    20Ohm