  • BZT52C15LPQ-7
BZT52C15LPQ-7
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C15LPQ-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZT52C15LPQ-7
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
BZT52C15LPQ-7
Description:
ZENER DIODE 30Ohm ±6% 100nA @ 10.5V -65°C~150°C TJ 2 Terminations ZENER 0402 (1006 Metric)
Quantity:
In Stock : 2349
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C15LPQ-7
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1006 Metric)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e4
    2
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PBCC-N2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.25W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 10.5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    250mW
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Reference Voltage
    15V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    15V
  • Voltage Tol-Max
    6.12%
  • Working Test Current
    5mA