  • BZT52C12-7-F
BZT52C12-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C12-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZT52C12-7-F
Package:
SOD-123
Datasheet:
BZT52C12-7-F
Purchasing and Inquiry
BZT52C12-7-F Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100nA @ 8V.100nA is the maximum reverse leakage current.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 5mA zener current.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).To function properly, this device needs a reverse voltage peak of 100nA.
BZT52C12-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 5mA
BZT52C12-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZT52C12-7-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C12-7-F
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    10.007382mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    BZT52C12
  • Pin Count
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    12V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Voltage
    12V
  • Impedance
    25Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current
    5A
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Output Current
    50mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    12V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    12V
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    1.35mm
  • Length
    2.85mm
  • Width
    1.7mm