  • BZT52-C2V7X
BZT52-C2V7X
advertisement
Manufacturer No:
BZT52-C2V7X
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZT52-C2V7X
Datasheet:
BZT52-C2V7X
Purchasing and Inquiry
BZT52-C2V7X Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 20μA @ 1V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 2.7V during operation.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
BZT52-C2V7X Features
reverse leakage current of 20μA @ 1V
20μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
BZT52-C2V7X Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZT52-C2V7X applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52-C2V7X
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±7.4%
  • Part Status
    Active
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    350mW
  • Impedance-Max
    83Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    2.7V