  • BZT03D9V1-TR
BZT03D9V1-TR
advertisement
Manufacturer No:
BZT03D9V1-TR
HK JDW NO:
884-BZT03D9V1-TR
Datasheet:
BZT03D9V1-TR
Step5Bar-code shipping tag
BZT03D9V1-TR
    SOD-57, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    1.3W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-LALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    4Ohm
  • Power Dissipation
    1.3W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Voltage - Breakdown (Min)
    8.2V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Max Reverse Leakage Current
    20μA
  • Clamping Voltage
    13.7V
  • Peak Pulse Current
    22.7A
  • Reverse Standoff Voltage
    7.1V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    50mA
  • Zener Voltage
    9.1V
  • Voltage Tolerance
    10%