  • BZT03D56-TAP
BZT03D56-TAP
advertisement
Manufacturer No:
BZT03D56-TAP
HK JDW NO:
884-BZT03D56-TAP
Datasheet:
BZT03D56-TAP
Step5Bar-code shipping tag
BZT03D56-TAP
    SOD-57, Axial
  • Supplier Device Package
    SOD-57
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2012
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
  • Max Power Dissipation
    1.3W
  • Impedance
    60Ohm
  • Power Dissipation
    1.3W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    50.4V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    3.8A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    81V
  • Clamping Voltage
    81V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    44.5V
  • Peak Pulse Current
    3.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    44.5V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    10mA
  • Zener Voltage
    56V
  • Voltage Tolerance
    10%