  • BZT03D130-TAP
BZT03D130-TAP
advertisement
Manufacturer No:
BZT03D130-TAP
HK JDW NO:
884-BZT03D130-TAP
Package:
SOD-57, Axial
Datasheet:
BZT03D130-TAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZT03D130-TAP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    SOD-57, Axial
  • Supplier Device Package
    SOD-57
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2017
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Max Power Dissipation
    1.3W
  • Impedance
    300Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    1.3W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    117V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1.6A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    187V
  • Clamping Voltage
    187V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    106V
  • Peak Pulse Current
    1.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    106V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    5mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Zener Voltage
    130V
  • Voltage Tolerance
    10%