  • BZS55C27 RXG
BZS55C27 RXG
advertisement
Manufacturer No:
BZS55C27 RXG
HK JDW NO:
799-BZS55C27 RXG
Datasheet:
BZS55C27 RXG
Description:
ZENER DIODE 80Ohm ±5% 100nA @ 20V -55°C~150°C TJ 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
BZS55C27 RXG
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Tolerance
    ±5%
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 10mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    27V