  • BZG05C91-HE3-TR
BZG05C91-HE3-TR
advertisement
Manufacturer No:
BZG05C91-HE3-TR
HK JDW NO:
884-BZG05C91-HE3-TR
Datasheet:
BZG05C91-HE3-TR
Description:
ZENER DIODE 250Ohm ±5% 91V 500nA @ 68V 150°C 1.25W 2 Terminations ZENER DO-214AC, SMA
Step5Bar-code shipping tag
BZG05C91-HE3-TR
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    250Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 68V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Impedance-Max
    250Ohm
  • Reference Voltage
    91V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    91V
  • Zener Voltage
    91V
  • Voltage Tol-Max
    6.08%
  • Working Test Current
    2.7mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Power Dissipation
    1.25W