  • BZG05C18TR
BZG05C18TR
advertisement
Manufacturer No:
BZG05C18TR
HK JDW NO:
884-BZG05C18TR
Datasheet:
BZG05C18TR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZG05C18TR
    Select All
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    20Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 13V
  • Power Dissipation
    1.25W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    500Ohm
  • Test Current
    15mA
  • Reference Voltage
    18V
  • Breakdown Voltage
    18V
  • Zener Voltage
    18V
  • Voltage Tol-Max
    6.41%
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.25W