  • BZG04-30TR
BZG04-30TR
advertisement
Manufacturer No:
BZG04-30TR
HK JDW NO:
884-BZG04-30TR
Datasheet:
BZG04-30TR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZG04-30TR
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, BZG04
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    30V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Leakage Current
    5nA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    300W
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    6A
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Clamping Voltage
    50.1V
  • Peak Pulse Current
    6A
  • Reverse Standoff Voltage
    30V
  • Peak Pulse Power
    300W
  • Test Current
    10mA
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Capacitance @ Frequency
    450pF @ 1MHz
  • Reverse Breakdown Voltage
    34V