  • BZG03C56TR
BZG03C56TR
advertisement
Manufacturer No:
BZG03C56TR
HK JDW NO:
884-BZG03C56TR
Datasheet:
BZG03C56TR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZG03C56TR
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BZG03C56
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 43V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 500mA
  • Power - Max
    1.25W
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Breakdown Voltage
    60V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    56V
  • Width
    5.5mm