  • BZD27C91PWH
BZD27C91PWH
advertisement
Manufacturer No:
BZD27C91PWH
HK JDW NO:
799-BZD27C91PWH
Package:
SOD-123W
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE 200Ohm ±5% 1μA @ 68V -55°C~175°C TJ 2 Terminations ZENER SOD-123W
Step5Bar-code shipping tag
BZD27C91PWH
    Select All
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 68V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 200mA
  • Power - Max
    1W
  • Impedance-Max
    200Ohm
  • Reference Voltage
    91V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    91V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123W
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1W