  • BZD27C6V8P-HE3-08
BZD27C6V8P-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZD27C6V8P-HE3-08
HK JDW NO:
884-BZD27C6V8P-HE3-08
Datasheet:
BZD27C6V8P-HE3-08
Description:
ZENER DIODE 3Ohm 6.8V 10μA @ 3V -65°C~175°C 800mW 2 Terminations ZENER DO-219AB
Step5Bar-code shipping tag
BZD27C6V8P-HE3-08
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-219AB
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    15mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, BZD27C
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    3Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 3V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Impedance-Max
    3Ohm
  • Test Current
    100mA
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Breakdown Voltage
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Voltage Tol-Max
    5.88%