  • BYW100-200
BYW100-200
advertisement
Manufacturer No:
BYW100-200
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-BYW100-200
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
BYW100-200
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.2V @ 4.5A 150°C Max 10μA @ 200V 2-Termination Cut Tape (CT) DO-204AC, DO-15, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BYW100-200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    1.5A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BYW100
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    1.3W
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 4.5A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    50A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    1.5A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    35 ns
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    50A
  • Reverse Voltage
    200V