  • BYV410X-600PQ
BYV410X-600PQ
advertisement
Manufacturer No:
BYV410X-600PQ
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-BYV410X-600PQ
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Description:
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 175°C Max TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
Quantity:
In Stock : 17576
Step5Bar-code shipping tag
BYV410X-600PQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.75V @ 16A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A