  • BYV29-500,127
BYV29-500,127
advertisement
Manufacturer No:
BYV29-500,127
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-BYV29-500,127
Package:
TO-220-2
Datasheet:
BYV29-500,127
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BYV29-500,127
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Surface Mount
    NO
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    2
  • Terminal Finish
    TIN
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BYV29-500
  • Reference Standard
    IEC-134
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 500V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 8A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    9A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    500V
  • Reverse Recovery Time
    60ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    500V