  • BYT261PIV-400
BYT261PIV-400
advertisement
Manufacturer No:
BYT261PIV-400
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-BYT261PIV-400
Package:
ISOTOP
Datasheet:
BYT261PIV-400
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BYT261PIV-400
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ISOTOP
  • Number of Pins
    4
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    140A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BYT261
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Power Dissipation-Max
    200W
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    60μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 60A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    120A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    600A
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    60A
  • Reverse Recovery Time
    100 ns
  • Peak Reverse Current
    60μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    400V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    600A
  • Reverse Voltage
    400V