  • BYT230PIV-1000
BYT230PIV-1000
advertisement
Manufacturer No:
BYT230PIV-1000
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-BYT230PIV-1000
Package:
ISOTOP
Datasheet:
BYT230PIV-1000
Description:
Standard Rectifier Diode 2 Independent Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C Max 30A 1kV-DC 2-Element ISOTOP Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
BYT230PIV-1000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ISOTOP
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    NICKEL
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Current Rating
    60A
  • Base Part Number
    BYT230
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Power Dissipation-Max
    120W
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1000V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.9V @ 30A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    30A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    200A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1000V
  • Forward Voltage
    1.9V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1kV
  • Average Rectified Current
    30A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    165 ns
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    200A
  • Reverse Voltage
    1kV