  • BYS12-90-M3/TR
BYS12-90-M3/TR
advertisement
Manufacturer No:
BYS12-90-M3/TR
HK JDW NO:
884-BYS12-90-M3/TR
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
BYS12-90-M3/TR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BYS12-90-M3/TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 90V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    750mV @ 1A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    90V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    90V
  • Average Rectified Current
    1.5A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    40A