  • BYM13-60-E3/97
BYM13-60-E3/97
advertisement
Manufacturer No:
BYM13-60-E3/97
HK JDW NO:
884-BYM13-60-E3/97
Package:
DO-213AB, MELF
Datasheet:
BYM13-60-E3/97
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BYM13-60-E3/97
  • Base Part Number
    BYM13-60
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    700mV @ 1A
  • Forward Current
    1A
  • Max Reverse Leakage Current
    500μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    30A
  • Output Current-Max
    1A
  • Forward Voltage
    700mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Peak Reverse Current
    500μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V
  • Capacitance @ Vr, F
    80pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    30A
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    DO-213AB, MELF
  • Published
    2011
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C