  • BYC30W-600PQ
BYC30W-600PQ
advertisement
Manufacturer No:
BYC30W-600PQ
HK JDW NO:
887-BYC30W-600PQ
Package:
TO-247-2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BYC30W-600PQ
  • Package / Case
    TO-247-2
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Additional Feature
    LOW LEAKAGE CURRENT
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Reference Standard
    IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.75V @ 30A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Application
    HYPER FAST RECOVERY POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    30A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    22ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    600V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    300A