  • BY229X-200,127
BY229X-200,127
advertisement
Manufacturer No:
BY229X-200,127
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-BY229X-200,127
Package:
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
BY229X-200,127
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.85V @ 20A 150°C Max 400μA @ 150V 2-Termination Tube TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
Quantity:
In Stock : 2550
Step5Bar-code shipping tag
BY229X-200,127
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BY229X-200
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    400μA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.85V @ 20A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    8A
  • Application
    FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    150V
  • Current - Average Rectified (Io)
    8A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    135ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    200V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    66A