  • BXB50-24S3V3FHT
BXB50-24S3V3FHT
advertisement
Manufacturer No:
BXB50-24S3V3FHT
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-BXB50-24S3V3FHT
Package:
9-DIP Module
Datasheet:
BXB50-24S3V3FHT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BXB50-24S3V3FHT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    9-DIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Series
    BXB50 (50W)
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    2.40Lx2.28W x 0.50 H 61.0mmx57.9mmx12.7mm
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    33W
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Power Rating
    50W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    7.62mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-P9
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    76%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    10A
  • Total Power Output-Max
    33W