  • BX80546KG3400EP
BX80546KG3400EP
advertisement
Manufacturer No:
BX80546KG3400EP
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-BX80546KG3400EP
Package:
Datasheet:
BX80546KG3400EP
Description:
1.27mm 1.2V 32-bit Microprocessor 1.2V
Purchasing and Inquiry
BX80546KG3400EP Overview
There is MICROPROCESSOR, RISC MICROPROCESSOR, RISC in the uPs, uCs, or peripheral ICs categories. Total terminations are 604. You should be able to turn on and run the embedded microprocessor with a voltage supply of 1.2V. It is an architecture with 32 bits. An example of a Microprocessors embedded microprocessor. 3.4GHz is expected to be the top frequency of the CPU. It is specified in the datasheet that this micro processor requires 1.2V power supplies. There is a maximum voltage you can supply to the CPU of 120000mA.
BX80546KG3400EP Features
32-Bit Structure
BX80546KG3400EP Applications
There are a lot of Intel BX80546KG3400EP Microprocessor applications.
  • Multi-meter
  • Answering machines
  • Xbox
  • DDC control
  • ECG machine
  • Automobile
  • Safety field
  • Calculators
  • Virtual reality VR robots
  • Playstation
Step5Bar-code shipping tag
BX80546KG3400EP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    604
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    PERPENDICULAR
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • JESD-30 Code
    R-PPGA-P604
  • Power Supplies
    1.2V
  • Speed
    3400 MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Supply Current-Max
    120000mA
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    3.4GHz