  • BV1LC105FJ-CE2
BV1LC105FJ-CE2
advertisement
Manufacturer No:
BV1LC105FJ-CE2
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BV1LC105FJ-CE2
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
BV1LC105FJ-CE2
Description:
N-Channel PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
BV1LC105FJ-CE2 Overview
It is package in Tape & Reel (TR) case.This file is included in package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).A Surface Mount mounting is used for the LED driving board.There is a switch type of General Purpose.It is best to set the temperature to -40°C~150°C TJ to ensure reliable operation.The LED driver has 1 outputs.A voltage of Not Required is used to power it.A maximum voltage of N-Channel volts is available from the output of this LED driver.The lighting driver's maximum output is 3AV.A component of this type is included in the Automotive, AEC-Q100 series.
BV1LC105FJ-CE2 Features
BV1LC105FJ-CE2 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor BV1LC105FJ-CE2 Power Switches ICs applications.
  • Notebook and Tablet Computers
  • Set-Top Boxes
  • Hot-Swap Systems
  • PC Card Hot Swap
  • Various applications equipped with buttons
  • Storage Drives
  • Solid State Drivers
  • Telecom and Network Systems
  • HDD and SSD
  • Smart Phones, Feature Phones
Step5Bar-code shipping tag
BV1LC105FJ-CE2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    3A
  • Output Configuration
    Low Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    CMOS
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    3V~5.5V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
  • Rds On (Typ)
    105m Ω