  • BV1LB085FJ-CE2
BV1LB085FJ-CE2
advertisement
Manufacturer No:
BV1LB085FJ-CE2
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BV1LB085FJ-CE2
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
P-Channel PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
BV1LB085FJ-CE2 Overview
The LED driver's packaged as a Cut Tape (CT).The 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package contains it.It has been mounted as Surface Mount on the LED driver.It owns the General Purpose switch type.The temperature should be set to -40°C~150°C TJ to ensure reliable functioning.There is a default setting of 1 for output.The LED driving board is powered by a voltage of 3V~5.5V.A maximum output voltage of P-Channel volts can be achieved by this LED driver.Its maximum output voltage is 13AV.This electrical component is part of the Automotive, AEC-Q100 series.
BV1LB085FJ-CE2 Features
BV1LB085FJ-CE2 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor BV1LB085FJ-CE2 Power Switches ICs applications.
  • Hard Disk Drives
  • Set-top-box
  • Storage Drives
  • Telecom and Network Systems
  • PC Cards
  • Mobile Communication Devices
  • Hot Swap
  • Wearable Devices
  • Notebook and Tablet Computers
  • Hot Swaps
Step5Bar-code shipping tag
BV1LB085FJ-CE2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2017
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    P-Channel
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    13A
  • Output Configuration
    Low Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Nominal Input Voltage
    5.5V
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    3V~5.5V
  • Fault Protection
    Over Current, Over Temperature
  • Rds On (Typ)
    85m Ω