  • BUK9Y43-60E,115
BUK9Y43-60E,115
advertisement
Manufacturer No:
BUK9Y43-60E,115
HK JDW NO:
554-BUK9Y43-60E,115
Package:
SC-100, SOT-669
Datasheet:
BUK9Y43-60E,115
Description:
BUK9Y43-60E - N-channel 60 V, 43 mO logic level MOSFET in LFPAK56
Step5Bar-code shipping tag
BUK9Y43-60E,115
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    45W Tc
  • Turn On Delay Time
    6.3 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    41mOhm @ 5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.1V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    880pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    22A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    8.2nC @ 5V
  • Rise Time
    12.3ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V
  • Vgs (Max)
    ±10V
  • Fall Time (Typ)
    10.6 ns
  • Turn-Off Delay Time
    10.1 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    22A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    10V
  • Max Dual Supply Voltage
    60V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    60V
  • Input Capacitance
    880pF
  • Drain to Source Resistance
    35.8mOhm
  • Rds On Max
    41 mΩ