  • BUK962R6-40E,118
BUK962R6-40E,118
advertisement
Manufacturer No:
BUK962R6-40E,118
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BUK962R6-40E,118
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
BUK962R6-40E,118
Description:
MOSFET N-CH 40V 100A D2PAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BUK962R6-40E,118
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    263W Tc
  • Element Configuration
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    52 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    2.4m Ω @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    10285pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    80.6nC @ 32V
  • Rise Time
    93ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±10V
  • Fall Time (Typ)
    84 ns
  • Turn-Off Delay Time
    131 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    100A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    15V
  • Max Dual Supply Voltage
    40V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0028Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    885A